-5% na wszystkie kominki i piece. Użyj kodu: rabat5

Blogowe inspiracje

Czym czyścić szybę w kominku? Poznaj sprawdzone sposoby 1
Czym czyścić szybę w kominku? Poznaj sprawdzone sposoby

Widoczne i uciążliwe zanieczyszczenia na drzwiach kominka potrafią odebrać radość korzystania z tej urokliwej instalacji. Ta oprócz funkcji grzewczej pełni także często rolę dekoracji pomieszczenia. Nie wiesz czym czyścić szybę w kominku? Już teraz przeczytaj artykuł i poznaj domowe sposoby na czystą szybę! 

Co zrobić, żeby szyba w kominku była czysta? 

Istnieje wiele powodów, dla których szyba kominka szybciej pokrywa się sadzą. Części z nich możesz zapobiec i dłużej cieszyć się niezakłóconym widokiem ognia. Wymaga to jednak dużej uwagi, na przykład podczas wyboru odpowiedniego drewna. 

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opału? 

  • Wilgotne drewno drzew liściastych obniża temperaturę spalania, co w efekcie prowadzi do osadzania dużej ilości dymu na szybie. Wybieraj opał, który był długo sezonowany i został prawidłowo wysuszony.
  • Drewno drzew iglastych jest natomiast bogate w żywicę, która może zanieczyszczać szybę, jak i całą instalację komina. Jeśli decydujesz się na ten rodzaj opału, pamiętaj, aby był dokładnie oczyszczony z kory.

 

Nasza rada

Jeśli zdarzyło Ci się kupić drewno, które jest wilgotne, to nie musisz się go pozbywać. Pamiętaj, aby przed włożeniem go do paleniska położyć je na kilka godzin pod rozgrzanym kominkiem. W ten sposób osuszysz wilgotne drewno i ograniczysz ilość sadzy na drzwiach.

 

Od czego brudzi się szyba w kominku? Jak temu zapobiec? 

Wiesz już, że rodzaj i jakość opału ma duże znaczenie dla dalszej eksploatacji Twojego kominka. Niewłaściwie przygotowane drewno może przyczynić się do szybkiego osmolenia szyby. Jednak to nie wszystko. 

 

Prawidłowy dolot powietrza z zewnątrz pozwala zachować ważny dla całego procesu ciąg i pozbyć się nadmiaru dymu. Odpowiedni dostęp świeżego powietrza prowadzi do pełnego spalania opału. Ilość sadzy zostaje w ten sposób znacznie ograniczona. Takie działanie powoduje efektywniejsze spalanie drewna. Co więcej, jeśli kominek ma zapewniony właściwy dolot powietrza z zewnątrz, to nie pobiera go z pomieszczenia. Tym samym nie jest konieczne wietrzenie mieszkania, a co za tym idzie, ciepło zostaje zatrzymane w środku.

 

Czym umyć szybę kominka? Gotowe rozwiązania 

Na rynku dostępnych jest wiele sprawdzonych preparatów do mycia szyb, które z łatwością radzą sobie nawet z dużą ilością sadzy. Większość z nich sprzedawana jest w wygodnej formie sprayu i z wyglądu przypomina znane płyny do mycia szyb. Skład specjalistycznych preparatów jest wzbogacony o kwasy, które ułatwiają skuteczne usunięcie nawet uporczywych zanieczyszczeń z szyby kominka. 

 

Przed użyciem detergentu zaleca się oczyszczenie drzwiczek za pomocą wilgotnej szmatki, aby zetrzeć wierzchnią część zabrudzenia. Następnie należy użyć wybranego preparatu do czyszczenia według podanej przez producenta instrukcji z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. W net-home do każdego zakupionego kominka dołączamy sprawdzony i polecany produkt wiodącej marki do czyszczenia szyby.

 

Domowe sposoby na czystą szybę w kominku - krok po kroku 

Chociaż gotowe preparaty do czyszczenia szyb kominków są szeroko dostępne, to wielu użytkowników decyduje się na sprawdzone domowe sposoby. Wszystko, czego potrzebujesz to popiół i ocet!

 

Czyszczenie szyby kominka popiołem 

Jak myć szybę w kominku z pomocą popiołu? To łatwe! Przygotuj szmatkę i miskę z niewielką ilością wody. Nabierz popiół na zmoczoną ściereczkę i zanurz ją w popiele z paleniska. Pocieraj szmatką brudną szybę kominka. Następnie opłucz ściereczkę w misce z wodą i powtórz cały proces aż do osiągnięcia zadowalającego efektu. Pamiętaj, że w popiele nadal mogą znajdować się resztki w postaci ostrych drobinek. Zadbaj, aby nie miały kontaktu z szybą kominka.

 

Czyszczenie szyby kominka octem 

Dla wygodny warto umieścić ocet w butelce z rozpylaczem. Możesz użyć pustego opakowania po płynie do mycia szyb lub detergencie do czyszczenia szyby kominka. Następnie nanieś ocet na zabrudzoną szybę kominka i przetrzyj papierowym ręcznikiem. Proces należy powtarzać aż do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu. Taki domowy płyn do czyszczenia szyby kominka to tanie i ekologiczne rozwiązanie. Preparat doskonale radzi sobie z tłustą sadzą i pozostawia powierzchnię czystą.

 

Jak często myć szybę w kominku?

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju używanego opału, ciągu powietrza i materiału, z którego wykonano drzwiczki. Zawsze zaleca się jednak bieżące czyszczenie i konserwację instalacji. Najlepiej podjąć się czyszczenia po ok. 12 godzinach od momentu, kiedy nastąpi wygaszenie paleniska i zakończą się wszelkie procesy z tym związane. Raz w roku należy także wykonać ogólny przegląd stanu drzwiczek i ewentualnych uszkodzeń, które mogą negatywnie wpływać na stopień zabrudzenia szyby, ale i bezpieczeństwo.

 

Niezależnie czy skorzystasz z domowych sposobów na czyszczenie kominka, czy zdecydujesz się na profesjonalne preparaty do mycia, warto pamiętać o kilku rzeczach:

 

  • rodzaj wybieranego przez Ciebie opału ma znaczenie;
  • regularna konserwacja instalacji pomoże utrzymać funkcje kominka na prawidłowym poziomie;
  • mokre drewno można w łatwy sposób osuszyć przed użyciem, tym samym ograniczyć zanieczyszczenie szyby kominka i samej instalacji.

Komentarze do wpisu (1)

3 czerwca 2022

Dzięki, konkretne wskazówki!

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl