-5% na wszystkie kominki i piece. Użyj kodu: rabat5

Jaki kominek do domu wybrać? - najpopularniejsze rodzaje kominków

0
Jaki kominek do domu wybrać? - najpopularniejsze rodzaje kominków

Kominek jest nie tylko jednym z awaryjnych źródeł ciepła, ale przede wszystkim twórcą przytulnego, wyjątkowego klimatu w domu, lokalu lub mieszkaniu. Nie ma nic przyjemniejszego niż spędzenie wieczoru przy ciepłym kominku w towarzystwie np. trzaskającego drewna. Jaki kominek do domu wybrać? Na co zwrócić uwagę? Jakie są dostępne opcje i czy każda sprawdzi się tak samo dobrze w dowolnej przestrzeni? Zapraszamy do lektury!

Kominki do domu - klasyczny kominek otwarty

Na początek absolutna klasyka, czyli kominek otwarty. Jeszcze do niedawna był to podstawowy kominek, który w swoich projektach wybierali wszyscy polscy architekci. Warto jednak wiedzieć, że budowa tego typu kominka jest obecnie niejednokrotnie bardzo utrudniona lub niepraktyczna zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych. Jeżeli jednak jesteś jedną z tych osób, która nie wyobraża sobie innej formy, to dobrze jest wybrać kompromis i zdecydować się na wkład kominkowy, który można użytkować przy uniesionych do góry drzwiczkach.

Kominek z wkładem powietrznym na drewno lub płaszczem wodnym

Jeżeli nie wiesz, jaki wybrać kominek to podpowiadamy, że wciąż cieszącą się największą popularnością opcją jest kominek z wkładem powietrznym. Co ważne, w tym segmencie dostępny jest szeroki wybór rozwiązań, dzięki czemu każdy może dopasować idealny kominek do swojego budżetu i preferencji. Wkłady kominkowe mogą wystąpić w różnych formatach przeszkleń z szybą m.in. płaską, zaokrągloną, narożną lub 360° (wyspowe). Zwłaszcza te ostatnie gromadzą coraz większą liczbę miłośników i nic w tym dziwnego. Takie kominki robią naprawdę niesamowite wrażenie i szczególnie okazale prezentują się na dużych przestrzeniach. Wciąż dużą popularnością cieszą się także kominki z płaszczem wodnym - zadowolone z ich działania będą osoby, które chcą wykorzystywać je jako dodatkowe źródło ciepła. Co więcej, kominki tego typu mają także możliwość magazynowania ciepłej wody i wykorzystania jej później oraz ogrzewania całego mieszkania przy pomocy pompy ciepła. Należy się mimo wszystko liczyć, że jest to wyższy koszt niż inne rozwiązania, niezbędne bywa dodatkowe zasilanie awaryjne oraz dedykowane akcesoria do kominków.

Kominek gazowy

Kominki do domu to nie tylko te opalane drewnem. Jednym z przykładów jest kominek gazowy, który jest niemal bezobsługowy, szyba kominka pozostaje czysta, nie trzeba wynosić popiołu oraz nie jest konieczne gromadzenie zapasów drewna. Dodatkowo na ich korzyść działa szeroki wybór atrakcyjnych formatów i kształtów szyb. Przy tak wielu zaletach istnieje wiele sytuacji, w których warto rozważyć instalację właśnie takiego rozwiązania. Warto podkreślić, że wygląd gazowych płomieni nie jest oczywiście taki sam jak tych “prawdziwych”, jednak na przestrzeni lat ich prezentacja stała się o wiele bardziej zachęcająca.

Piec kaflowy - tradycyjny i nowoczesny

Piece kaflowe obecnie można wybudować w tradycyjnej lub nowoczesnej formie. Oba te rozwiązania mają swoich zwolenników. Wciąż zresztą piece kaflowe wzbudzają w wielu osobach nostalgię, co przekłada się również na chęć ich posiadania w swoich domach. Fachowo wybudowany piec kaflowy to prawdziwe dzieło sztuki, które może być ozdobą dowolnej przestrzeni. W przypadku tradycyjnego pieca nie jest jednak możliwe oglądanie płomieni, co często jest jedną z najbardziej pożądanych cech. Z odpowiedzią przychodzą nowoczesne piece kaflowe, w których powierzchnia wizji ognia jest o wiele większa. Co więcej, nie muszą być one nawet wykończone kaflami. Często spotykane są aktualnie również formy tynkowane, co sprawia, że trudno piece odróżnić od innych kominków do domu.

Piecyk wolnostojący na drewno lub pellet

Jeżeli nie wiesz, jakie kominki wybrać to dobrą opcją będzie także popularna “koza”. Jest to żeliwne lub stalowo-szamotowe pudełko, w którym znajduje się palenisko. Cechą charakterystyczną jest rura odprowadzająca spaliny oraz nóżki, na których całość jest osadzona. Tego typu piece wolnostojące jeszcze do niedawna miały po prostu spełniać funkcję grzewczą, przez co nie prezentowały się zbyt atrakcyjnie, jednak od lat wzornictwo jest coraz śmielsze, co doceniane jest przez setki użytkowników na całym świecie. W wielu państwach to właśnie kozy stanowią największy odsetek sprzedaży. Piecyk wolnostojący może być opalany drewnem lub zyskującym na popularności pelletem.

Jaki kominek do domu wybrać? - najpopularniejsze rodzaje kominków

Kominki do domu - biokominek

Kominek na bioetanol to nic innego jak jeden z kominków do domu, który nie wymaga ani drewna, ani komina. Jest to niezwykle kusząca opcja, nawet jeżeli budżet nie jest czynnikiem determinującym. Biokominki to wolny i niezwykle atrakcyjny ogień, który nie wiąże się z żadnymi, trwałymi architektonicznie zobowiązaniami. Należy jedynie kategorycznie przestrzegać instrukcji użytkowania oraz zawsze wykorzystywać atestowane paliwo, które pochodzi ze sprawdzonego źródła.

Kominek elektryczny

Na koniec warto wspomnieć o kominku elektrycznym, który jednak wciąż traktowany jest jako namiastka kominka opalanego drewnem. Zwykle jest on stosowany jako ekologiczne rozwiązanie, zwłaszcza w państwach, gdzie energia elektryczna pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł energii. Tego typu kominki do domu można znaleźć również w miejskich mieszkaniach o niewielkiej powierzchni, gdzie nie ma możliwości zamontowania tradycyjnego kominka lub pieca, a chce się uzyskać namiastkę luksusu.

Skoro już wiesz, jakie są rodzaje kominków to czas wybrać odpowiedni dla Ciebie, Twojej przestrzeni oraz Twojego budżetu i skorzystać z naszej oferty, gdzie czekają na Ciebie piece żeliwne, kozy, kominki oraz zestawy kominkowe. Zapraszamy!

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl